21 kártyajáték szabályok

A játék célja

Az nyeri meg a feltett tétjét akinek vagy akiknek a bankos játékoshoz (osztóhoz) képest 21-hez legközelebb áll a lapjainak értéke vagy 21-e van.

A lapok értéke

A számos lapok annyit érnek ami rá van írva: VII = 7, VIII = 8, IX = 9, X = 10. A figurás lapok: alsó = 2-őt, felső = 3-at, király = 4-et érnek. Az ász 11-et vagy egyet is érhet.

Példák a gyűjtött pontértékekre

huszonegy kártyajáték pontozás

A játék kezdése az osztás

Ebben a játékban van egy bankos az aki osztja a lapokat, "ellene" játszik minden más játékos. A bankos a későbiekben változik és az a játékos lesz az osztó aki két ásszal eléri a 21-et.

A bankos kiteszi a tétet majd a többi játékos is ugyan annyi tétet maga elé az asztalra. Ezután 2 db lapot oszt minden játékosnak zártan, végül magának is 2 db lapot.

A játék menete

Elsőnek következik a tőle jobbra ülő játékos aki megnézi és összeadja a lapjait. Ekkor dönthet, hogy megáll vagy kér még 1 lapot. A játékos addig kérhet további 1-1 lapot a bankostól amíg meg nem áll és jelzi a bankosnak, hogy elég vagy amíg be nem fuccsol. A fuccs (sok) azt jelenti, hogy lapjai többet érnek mint 21. Ekkor be kell dobnia a lapjait és ez a kör számára véget ér, a kitett tétjét a bankos megnyeri.

Szabály még, hogy 15-nél kevesebbnél nem állhatunk meg. Ha kevesebb a lapjaink pontértéke arra még lapok kell kérni, de 15-el már megállhatunk. További szabály, hogy a 2 ász az nem 22-őt ér hanem 21-et ér és azzal a bankossal szemben mindig nyerünk, a nyereményét (tétjét) ekkor már meg is kapja a 2 ászt gyűjtő játékos. A két ászból gyűjtött 21 a legértékesebb kombináció, jobb mint az ászból és egy tízesből álló 21. Az ász érhet 1 pontot is akkor ha azzal befuccsolnánk ha 11-nek számolnánk. Pl. van egy zöld 10-esünk egy piros felsőnk, ami 10+3. Ha erre egy ászt kapunk 24-ünk lenne, de 1-nek is számolhatjuk ami 14-et ér.

Ha megállunk nem mondjuk még meg a játék végéig a lapjaink értékét, következik a tőlünk jobbra ülő játékos vagy két játékos esetén a bankos.

Három vagy több játékosnál a fentiek szerint sorra haladunk játékosról játékosra akik szintén az előzőekben leírtak szerint cselekedhetnek, lapot kérnek és megállnak vagy befuccsolnak.

A játék vége, a tétek fizetése

A végén jön a bankos játékos, aki szintén a 21-re vagy ahhoz közeli értékre törekszik.

Ha a bankos befuccsol akkor minden játékos nyer aki addig nem fuccsolt be és a bankos minden játékosnak kifizeti a tétet.

Ha megáll akkor minden játékossal egyenként összehasonlítják a pontjaik és egyenként mindenki fizet vagy a bankosnak vagy a bankos annak akinek nála többje lett.

Azonos pontértéknél az nyer akinek kevesebb darab lapból állt össze a pontérték, továbbá a bankos előnyt élvez (ha ugyanannyi lapból áll a pont) és akkor a bankos nyer. Pl. ha a bankosnak és a játékosnak is van egy ásza és egy tizese, ezzel mindkettőjüknek 21, akkor a bankos nyer.

A leírásból kiderül, hogy a bankos játékos az aki a legtöbb tétet megnyerheti vagy elveszítheti a játékban. Kaszinókban és a black jack játékban, ami a 21 kicsit másabb változata francia kártyával, a bankos állandó személy.

További kártyajáték szabályok gyűjteménye itt.



</